Biatlon

Discipline i pravila

Biatlon je kompleksan sport gledano sa strane potrebnih vještina, kombinuje dvije sportske discipline, malokalibarsko streljaštvo i skijaško trčanje, pa samim tim iziskuje brzinu, izdržljivost, koncentraciju i preciznost.

Pravila

Biatlon podrazumijeva trčanje takmičara na skijama, pri čemu su na određenim razdaljinama postavljene mete za pucanje iz malokalibarske puške u ležećem i stojećem stavu. Ukoliko takmičar promaši metu, slijedi kazna u obliku vremenskog dodavanja sekundi, kaznenih krugova ili ponovnog gađanja, u zavisnosti od discipline u kojoj takmičari učestvuju. Pobjednik je onaj koji ostvari najkraće vrijeme.

Trčanje se vrši na skijama i uz pomoć štapova, slobodnim stilom. Dužina skija, u zavisnosti od visine takmičara, ne smije biti manja od njegove visine umanjene za 4 cm. Tokom trčanja, takmičari nose pušku na leđima, težine 3,5 kg. Koristi se municija malog kalibra .22LR, ručnog repetiranja. Puca se na mete udaljene 50 metara (164 stope).

Na svakoj gađalačkoj stanici nalazi se tačno 5 meta kružnog oblika, a redoslijed gađanja je slobodan. Meta je manja kada se gađa iz ležećeg položaja, prečnika 45 mm (1,7 inča), dok je u stojećem stavu nešto veća, prečnika 115 mm (4,5 inča).

Discipline

Sprint

Sprint je trka dužine 10 km za muškarce i 7,5 km za žene. Dužina trke je ispresijecana s dva gađanja, pri svakom gađanju ima 5 meta, ukupno 10 u cijeloj trci. Prvo gađanje je iz ležećeg stava, drugo iz stojećeg stava. Svaka promašena meta sankcioniše se kaznenim krugom trčanja od 150 metara. Takmičenje započinje pojedinačnim polascima sa startne linije u vremenskim intervalima od 30 sekundi. Broj učesnika zavisi od prijava. Pobjednik je takmičar s najboljim, odnosno najkraćim vremenom.

Potjera

Potjera počinje startovanjem takmičara prema plasmanu i vremenskim razlikama iz prethodne trke, odnosno sprinta. Dužina staze je 12,5 km za muškarce i 10 km za žene. Gađanje se vrši četiri puta po 5 meta. Prva dva gađanja su u ležećem stavu, druga dva u stojećem stavu. Svaka promašena meta sankcioniše se kaznenim krugom trčanja od 150 metara. Ukupno učestvuje 60 prvoplasiranih takmičara iz prethodne trke sprint. Pobjednik je onaj koji prvi stigne na cilj.

Individualno

Staza je dužine 20 km za muškarce, odnosno 15 km za žene. Trka je ispresijecana s četiri gađanja po 5 meta, naizmjenično u ležećem i stojećem stavu. Svaki promašaj mete sankcioniše se dodavanjem vremena od 60 sekundi na ukupno vrijeme. Takmičari startuju u vremenskim intervalima od 30 sekundi. Pobjednik je onaj s najkraćim vremenom na cilju.

Masovni start

Svi takmičari startuju u isto vrijeme, a učešće uzimaju prvih 30 po ukupnom plasmanu. Dužina staze je 15 km za muškarce i 12,5 km za žene. Ukupno se vrše četiri gađanja po 5 meta, prva dva iz ležećeg, a druga dva iz stojećeg stava. Svaka promašena meta sankcioniše se kaznenim krugom od 150 metara. Pobjednik je onaj koji prvi stigne na cilj.

Štafeta

Štafeta je timsko takmičenje s četiri člana. Dužina staze je 4×7,5 km za muškarce i 4×6 km za žene. Svaki takmičar dva puta zaustavlja se da gađa po 5 meta, jednom iz ležećeg, a drugi put iz stojećeg stava, ukupno osam gađanja za cijeli tim. Pri svakom gađanju takmičar ima tri dodatna metka koji se ručno ubacuju ako promaši neku metu. Ukoliko i tada ne obori sve mete, primjenjuje se kazneni krug od 150 metara. Svi timovi startuju istovremeno, a smjena takmičara unutar tima vrši se dodirivanjem u zoni predaje dužine 50 metara.

Mješovita štafeta

Tim se sastoji od dva muškarca i dvije žene. Prvo startuju žene. Pravila su identična kao kod obične štafete, s razlikom u dužini staze: muškarci prelaze po 7,5 km, a žene po 6 km. Pobjednik je tim koji prvi stigne na cilj.

Staze koje se koriste za biatlon

Staze za biatlon moraju imati različitu konfiguraciju – ravnicu, uspone i nizbrdice. Maksimalna nadmorska visina staze ne smije prelaziti 1800 metara. Staza mora biti široka najmanje 6 metara, različitih dužina, i kružnog oblika. Strelište se nalazi u sredini, a mete su udaljene 50 metara.