Биатлон

Дисциплине и правила

Биатлон је комплексан спорт гледано са стране потребних вјештина, комбинује двије спортске дисциплине, малокалибарско стрељаштво и скијашко трчање, па самим тим изискује брзину, издржљивост, концентрацију и прецизност.

Правила

Биатлон подразумијева трчање такмичара на скијама, при чему су на одређеним раздаљинама постављене мете за пуцање из малокалибарске пушке у лежећем и стојећем ставу. Уколико такмичар промаши мету, слиједи казна у облику временског додавања секунди, казнених кругова или поновног гађања, у зависности од дисциплине у којој такмичари учествују. Побједник је онај који оствари најкраће вријеме.

Трчање се врши на скијама и уз помоћ штапова, слободним стилом. Дужина скија, у зависности од висине такмичара, не смије бити мања од његове висине умањене за 4 цм. Током трчања, такмичари носе пушку на леђима, тежине 3,5 кг. Користи се муниција малог калибра .22ЛР, ручног репетирања. Пуца се на мете удаљене 50 метара (164 стопе).

На свакој гађалачкој станици налази се тачно 5 мета кружног облика, а редослијед гађања је слободан. Мета је мања када се гађа из лежећег положаја, пречника 45 мм (1,7 инча), док је у стојећем ставу нешто већа, пречника 115 мм (4,5 инча).

Дисциплине

Спринт

Спринт је трка дужине 10 км за мушкарце и 7,5 км за жене. Дужина трке је испресијецана с два гађања, при сваком гађању има 5 мета, укупно 10 у цијелој трци. Прво гађање је из лежећег става, друго из стојећег става. Свака промашена мета санкционише се казненим кругом трчања од 150 метара. Такмичење започиње појединачним поласцима са стартне линије у временским интервалима од 30 секунди. Број учесника зависи од пријава. Побједник је такмичар с најбољим, односно најкраћим временом.

Потјера

Потјера почиње стартовањем такмичара према пласману и временским разликама из претходне трке, односно спринта. Дужина стазе је 12,5 км за мушкарце и 10 км за жене. Гађање се врши четири пута по 5 мета. Прва два гађања су у лежећем ставу, друга два у стојећем ставу. Свака промашена мета санкционише се казненим кругом трчања од 150 метара. Укупно учествује 60 првопласираних такмичара из претходне трке спринт. Побједник је онај који први стигне на циљ.

Индивидуално

Стаза је дужине 20 км за мушкарце, односно 15 км за жене. Трка је испресијецана с четири гађања по 5 мета, наизмјенично у лежећем и стојећем ставу. Сваки промашај мете санкционише се додавањем времена од 60 секунди на укупно вријеме. Такмичари стартују у временским интервалима од 30 секунди. Побједник је онај с најкраћим временом на циљу.

Масовни старт

Сви такмичари стартују у исто вријеме, а учешће узимају првих 30 по укупном пласману. Дужина стазе је 15 км за мушкарце и 12,5 км за жене. Укупно се врше четири гађања по 5 мета, прва два из лежећег, а друга два из стојећег става. Свака промашена мета санкционише се казненим кругом од 150 метара. Побједник је онај који први стигне на циљ.

Штафета

Штафета је тимско такмичење с четири члана. Дужина стазе је 4×7,5 км за мушкарце и 4×6 км за жене. Сваки такмичар два пута зауставља се да гађа по 5 мета, једном из лежећег, а други пут из стојећег става, укупно осам гађања за цијели тим. При сваком гађању такмичар има три додатна метка који се ручно убацују ако промаши неку мету. Уколико и тада не обори све мете, примјењује се казнени круг од 150 метара. Сви тимови стартују истовремено, а смјена такмичара унутар тима врши се додиривањем у зони предаје дужине 50 метара.

Мјешовита штафета

Тим се састоји од два мушкарца и двије жене. Прво стартују жене. Правила су идентична као код обичне штафете, с разликом у дужини стазе: мушкарци прелазе по 7,5 км, а жене по 6 км. Побједник је тим који први стигне на циљ.

Стазе које се користе за биатлон

Стазе за биатлон морају имати различиту конфигурацију – равницу, успоне и низбрдице. Максимална надморска висина стазе не смије прелазити 1800 метара. Стаза мора бити широка најмање 6 метара, различитих дужина, и кружног облика. Стрелиште се налази у средини, а мете су удаљене 50 метара.